Поганий апетит - причини і лікування

12.02.2011 Рубрики: Здорове харчування ,

як покращити апетит
як покращити апетит
як покращити апетит
як покращити апетит
Здоровий апетит недаремно вважається ознакою хорошого здоров'я, проте навіть невеликі фізичні або емоційні проблеми можуть вплинути на апетит в цілому здорової людини. Причини втрати апетиту можуть бути самими різними - від проблем з травною системою до серйозних захворювань.

Причини поганого апетиту

 • Пневмонія, гепатит, ВІЧ, інфекції нирок, грип
 • Серйозні захворювання печінки і серцево-судинної системи
 • Хронічна ниркова недостатність, циррози і гостра сердечна недостатність
 • Окремі види раку - рак крові, рак товстої кишки, рак шлунку
 • Запалення кишечника, травного каналу або панкреатит
 • Ендокринні проблеми, цукровий діабет, низький рівень гормону щитовидної залози
 • Аутоіммунні захворювання - наприклад, ревматоїдний артрит і склеродермія
 • Психічні розлади: депресія, шизофренія, нервова анорексія
 • Певні медичні препарати, антибіотики, анестетики, хіміотерапія, ліки від діабету. Як правило, втрату апетиту можуть викликати дигіталіс, демерол, морфін, симпатомиметики - наприклад, ефедрин.
 • Вагітність
 • Окремі види деменції - наприклад, хвороба Альцгеймера
 • Окрім вищеназваних, існує і безліч інших причин втрати апетиту. Крім того, в окремих випадках виявити причину просто неможливо.

  Втрату апетиту можуть викликати і деякі шкідливі звички: наприклад, вживання солодощів або безалкогольних підсолоджених напоїв між стравами. В окремих випадках відсутність апетиту може бути викликана надмірним вживанням «важких» страв, багатих насиченими жирами.

  Діагностика відсутності апетиту

  Якщо втрата апетиту розвивається поступово і супроводиться втратою ваги, необхідне медичне обстеження - в таких випадках поганий апетит може сигналізувати про серйозні проблеми із здоров'ям.

  При медичному обстеженні для з'ясування причини відсутності апетиту проводиться ряд аналізів: наприклад, аналіз крові допоможе визначити, чи криється причина втрати апетиту в гормональному дисбалансі, захворюваннях печінки, виникненні діабету. Аналіз сечі дозволяє діагностувати інфекції нирок, а рентген грудної клітки - виявити пневмонію або рак легенів.

  У число найбільш поширених медичних процедур для діагностики причин поганого апетиту, входять ультразвукове дослідження органів черевної порожнини, барієва клізма, повний аналіз крові, тест на ВІЧ, тестування функції нирок, тестування функції печінки, тест на вагітність, дослідження функції щитовидної залози, рентген верхніх відділів шлунково-кишкового тракту і аналіз сечі.

  Довгострокові наслідки поганого апетиту

  Якщо відсутність апетиту зберігається впродовж декількох тижнів, це може привести до виснаження організму, браку живильних речовин, необхідних для нормального його функціонування. Інші довгострокові наслідки втрати апетиту залежать від причини, що викликала цей стан. Наприклад, діабет може привести до порушення роботи різних внутрішніх органів - від нирок до очей і нервової системи, а рак - закінчитися летальним результатом.

  Лікування втрати апетиту

  Лікування втрати апетиту багато в чому залежить від причини, що викликала цей стан.

 • Наприклад, якщо відсутність апетиту викликана вагітністю, як такого лікування не вимагається - апетит відновиться природним чином через декілька тижнів. Як правило, апетит відновлюється після повного лікування хвороби, що викликала цей стан.
 • Якщо поганий апетит викликана нудотою, основними лікарськими препаратами для лікування стану служать ондансетрон або прометазин.
 • Для людей, страждаючих від деменції, призначають висококалорійні живильні суміші або ж штучне харчування через гастростомічну трубку.
 • Якщо немає апетиту внаслідок апендициту, необхідне хірургічне втручання.
 • Інфекційні захворювання, одним з наслідків яких стає втрата апетиту, лікуються антибіотиками.
 • Якщо втрата апетиту викликана зниженим рівнем гормону щитовидної залози, пацієнтові прописують спеціальні гормональні препарати.
 • Основними методами лікування раку вважаються хірургічне втручання, хіміотерапія і променева терапія.
 • Як покращити апетит в домашніх умовах?

  Покращити апетит в домашніх умовах допоможе включення в раціон закусок і невеликих страв, багатих протеїнами, - а також напоїв з високим вмістом протеїну.

  Одна з найефективніших харчових добавок - дріжджі у поєднанні з комплексом вітаміну B. Крім того, стимулюють апетит і зелені овочі. На нюх і дотик може вплинути нестаток мінералу цинку, що, у свою чергу, негативним чином позначається на апетиті людини.

  Стимулювати апетит можна трав'яними настоями, пити які необхідно за півгодини до їжі. Якщо поганий апетит викликаний емоційними проблемами, допоможуть трав'яні відвари на основі кропу, ромашки, перцевої п'яти, меліси. Ці трави володіють цілющою і заспокійливою дією, допомагають не лише заспокоїти психіку, але і стимулювати апетит.@ec

 • Один коментар до статті “Поганий апетит - причини і лікування”

  1. марія пише:

   що робити щоб покращити апетит? мені 21р, маю сина, після родів поступово почала втрачати апетит. зараз харчуюсь 1 раз в день з труднощами. почуваю себе постійно виснаженою, головні болі вже замучили та зриваюсь за любу дурничку,щоб проводити нормально час з сином щоранку випиваю 4-5 таблеток валер"янки. поможіть будь ласка..

  Додати коментар