Ожиріння - головна проблема нашого часу?

18.01.2011 Рубрики: Здорове харчування ,

Ожиріння
Ожиріння
Ожиріння
Ожиріння

У нашій країні до повних людей прийнято відноситися з певною долею іронії і вважати, що зайва повнота є наслідком або дуже сильного апетиту, або дуже сильного бажання поменше рухатися і більше валятися на дивані перед телевізором. Безумовно, певний відсоток «товстунів» відносяться до подібної категорії.

Проте більшість людей, страждаючих ожирінням, були б раді позбавитися від зайвих десятків кілограмів, але не можуть цього зробити. І причина цього полягає в тому, що ожиріння це справжнісінька хвороба. Хвороба сучасного розвиненого світу - згідно статистиці, яка бреше далеко не завжди, близько половини (!) жителів економічно розвинених країн страждає від зайвої ваги.

Першими це зрозуміли в США. Всі бачили телепередачі, що розповідають про огрядних людей, про страхітливий відсоток дітей із зайвою вагою, про труднощі похоронних компаній, стандартні труни яких не вміщають усе більш масивних «клієнтів». Приймаються багаточисельні державні програми по збільшенню кількості уроків фізичної культури, проводяться ретельні дослідження про вплив фаст-фуда на підвищення ваги, але поки що війна з ожирінням не мала великого успіху.

Що ж таке ожиріння? На це питання відповісти нескладно. Ожирінням називається надмірне збільшення маси тіла за рахунок жирової тканини. Але деколи важко однозначно визначити, який стан людського тіла вважати ожирінням, а який просто «парою-трійкою зайвих кілограм». Для цього зокрема в США в 40-х роках минулого століття був створений так званий індекс маси тіла (ІМТ), який враховує співвідношення маси тіла з його площею. Проте останнім часом ІМТ піддається серйозній критиці в тому пункті, що він не враховує особливість розподілу жирових тканин по тілу, а також не знає такого поняття, як вік людини. Так, скажімо, професійний спортсмен, вага якого за рахунок великої м'язової маси зашкалюватиме , по ІМТ вважатиметься людиною з надлишковою вагою. Отже і тут із строго наукової медичної точки зору не все так просто.

Проте наукові критерії залишимо фахівцям, самі ж поговоримо про сповна зрозумілі всім показники. Лікарі-дієтологи вивели для своїх пацієнтів геніальне визначення - ожирінням страждає та людина, яка виглядає жирною. Погодьтеся, кожен з нас влітку на пляжі може без особливих зусиль і не удаючись до спеціальних методик винести свій попередній діагноз, чи є у людини надлишкова вага і наскільки вона надлишкова. Також є дуже «бородатий спосіб» визначення питомої ваги жирових тканин людини. Для цього досить ущипнути зовнішню частину руки від плеча до ліктя - все те, що опиниться у ваших пальцях, не рахуючи шкірного покриву, і є жировий прошарок. І якщо ви бачите, що він чималий, це серйозний привід задуматися про те, що ви вже не зовсім відповідаєте класичним канонам краси людського тіла.

На жаль, людські хвороби відрізняються великою різноманітністю, і ожиріння не є виключенням. Власне, єдиної і всіма визнаної класифікації видів ожиріння не існує, різні дослідники відштовхуються від різних критеріїв. Якщо розглядати ожиріння, так би мовити, «географічно», тобто по місцю скупчення основних жирових відкладень, то виділяють центральне ожиріння і так званий пивний живіт. При центральному ожирінні зайва вага скупчується на животі, грудях, стегнах людини; такий тип зайвої ваги пов'язаний з підвищеним ризиком сердечних захворювань, підвищеним тиском і цукровим діабетом (див. також дієта при цукровому діабеті ). Що стосується пивного живота, то це всім нам знайоме явище. Незрідка такий живіт дійсно з'являється у пристрасних любителів пити пиво, проте медицина ще не до кінця розуміє процеси такого оригінального прояву ожиріння.

Аліментарне ожиріння є наслідком психічних розладів, неправильного підходу до харчування і малорухливого способу життя. При цьому надмірне вживання калорійних продуктів сусідствує з недостатною їх реалізацією. Інший вид хвороби - симптоматичне ожиріння: тут поява зайвої ваги супроводжується якими-небудь іншими фізіологічними вадами (гормональні порушення, захворювання залоз внутрішньої секреції, діабет, порушення обміну речовин). Нарешті, не можна забувати і про такі чинники, як генетична обумовленість і наслідки травм, що викликали пошкодженням певної ділянки головного мозку, а саме гіпоталамуса.

Випадки, коли ожиріння пов'язане з іншими фізіологічними або психічними захворюваннями, дуже складні і індивідуальні, аби можна було однозначно говорити про методи боротьби з хворобою - тут потрібне серйозне обстеження і призначення спеціального унікального курсу лікування. Якщо ж маються на увазі всі інші причини, то в їх основі знаходяться два «кити» - дуже велика кількість калорій, що поглинаються з їжею, і дуже мала рухова активність. В цьому випадку йдеться про елементарний і природній процес - людське тіло влаштоване так, що організм прагне в періоди благополуччя і здобуття великої кількості їжі створити для себе запас, який він зможе використовувати в кризисних ситуаціях і не дати нам померти на третій-четвертий день відсутності їжі. А якщо період благополуччя не припиняється, а кризисних ситуацій голодування немає, «запас» продовжує і продовжує поповнюватися. Відповідно, за великим рахунком, є два прості способи зменшення своїх «комор» - скорочення числа калорій, що потрапляють в організм, і збільшення фізичних навантажень.

Як відомо, тут є проблеми. Що стосується чоловіків, то їх дуже важко змусити відмовитися від звичних об'ємів страв, що поглинаються на сніданок, ланч, обід, першу і другу вечерю, а регулярно займатися спортом ще складніше. А серед жінок чималий відсоток тих, хто «сідає» на абсолютно дикі дієти і доводить себе до фізичного і емоційного виснаження, які добре якщо закінчуються безрезультатно - інколи і з вельми плачевними результатами.

Смертність чоловіків з ожирінням складає 150%, жінок - 147%; особливо зростає смертність від хвороб серця (142% для чоловіків і 175% для жінок), інсультів (159% для чоловіків і 162% для жінок), ураження нирок (191% для чоловіків і 211% для жінок), цукрового діабету (383% для чоловіків і 372% для жінок) і цирозу печінки (249% для чоловіків і 147% для жінок). Зважаючи на ці показники і дані про кількість людей із зайвою вагою, вирішуйте самі, чи є ожиріння головним (або однією з головних, що не принципово) проблем нашого світу...

Додати коментар