Індекс маси тіла

18.01.2011 Рубрики: Здорове харчування ,

Індекс маси тіла
Індекс маси тіла
Індекс маси тіла

Пляжний сезон. Час відпусток і курортного настрою. Саме з наближенням цього періоду і чоловіків, і, особливо, жінок починає хвилювати одне і те ж питання: як я виглядаю? Можливо, мені пора зайнятися собою і скинути пару - трійку кілограм? Що ж, ця тема актуальна, і частенько вона непокоїть навіть тих, у кого нормальна (або навіть недостатня) вага тіла. Це відбувається через те, що незрідка людина і сама не знає, в якій ваговій «категорії» вона перебуває і що їй робити: худнути або набирати вагу. Саме тому на допомогу нам приходять спеціальні методи, які дозволяють більш-менш прояснити це питання.

В даний час такі методів немало, починаючи від простої формули «зріст мінус сто десять» і закінчуючи цілими таблицями з вже розрахованими значеннями залежно від зросту, віку і статі. Одним з найпопулярніших способів визначення своєї нормальної ваги є так званий індекс маси тіла.

Що ж це за величина, як вона розраховується, і яким чином можна інтерпретувати її значення? Індекс маси тіла вперше був запропонований в другій половині дев'ятнадцятого століття бельгійським науковим дослідником А. Кетле. Саме на честь цього ученого індекс маси тіла інколи називають індексом Кетле. Індекс маси тіла розраховується шляхом математичного ділення ваги, вираженої в кілограмах, на зріст в квадраті, тобто кг/м2. Озброївшись цією формулою, спробуємо тепер порахувати, чому дорівнює індекс маси тіла, наприклад, у дівчини із зростом 160 сантиметрів і вагою 55 кілограмам. Згідно приведеному співвідношенню, 55/1,6*1.6 або 55/2,56, ми отримаємо 21,5. Як же тепер розцінювати отриманий результат? Для цього існує певна градація результатів, згідно якої можна зорієнтуватися, надлишкова у людини вага, нормальна або ж недостатня. Так, якщо індекс маси тіла складає менше п'ятнадцяти, про схуднення потрібно забути! Така величина свідчить про явну недостатність маси тіла, що граничить практично з виснаженням. Можливо, причиною цього є надмірне фізичне або психічне перенапруження, але як би там не було, необхідно наситити свій раціон як якістю, так і кількістю. Якщо ж ви упевнені, що і без того харчуєтеся відмінно, необхідно звернутися до лікаря! Ваш організм має серйозні проблеми із засвоєнням живильних речовин (або з посиленим їх використанням), і цьому необхідно знайти лікарське пояснення, аби виключити вірогідність якої-небудь патології.

Індекс Кетле в межах від п'ятнадцяти до двадцяти також говорить про деяку недостатність ваги, хоча і не настільки значну. Такий індекс маси тіла може бути у людей з підвищеним метаболізмом або ж вираженою астенічною статурою. Даної категорії населення абсолютно не пошкодить збільшення раціону, у тому числі і висококалорійної їжі. А ось про всілякі дієти, направлені на схуднення, краще не думати. Інакше може виникнути ризик різних захворювань.

Найбільш оптимальний індекс маси тіла вагається від двадцяти до двадцяти п'яти. При цьому всі системи організму знаходяться в збалансованому функціональному стані і менше всього схильні до ризику патологій. У такій ситуації можна обмежитися звичайними рекомендаціями підтримувати на колишньому рівні свій харчовий режим, не забуваючи про різноманітність харчування і вітамінізації страв.

Якщо ж індекс Кетле перевищує двадцять п'ять, в наявності надлишкова маса тіла. Тепер можна пригадати і про дієти, так само як і про заняття аеробікою, фітнесом і інші аеробні і анаеробні фізичні навантаження. Необхідно не лише відрегулювати своє харчування відповідно до енерговитрат, але і постійно контролювати свою вагу, аби надлишковий маса тіла не «переросла» в ожиріння. При ожирінні індекс маси тіла складає більше тридцяти. Це означає, що необхідно прийняти термінові заходи для нормалізації ваги, оскільки ожиріння призводить до різних захворюваннь, особливо до серцево-судинної і дихальної патології. Якщо стандартні методи схуднення виявляються безсилими, слід звернутися до допомоги фахівця. Можливо, він призначить медикаментозні препарати для зниження ваги.

Не дивлячись на доступність і високу практичність такого методу, як індекс маси тіла, є у нього і свої недоліки. По-перше, він не враховує вік і конституцію людини (астенік, нормостенік або гіперстенік). По-друге, не береться до уваги характер діяльності. Адже професійні спортсмени, а також особи активної фізичної праці можуть мати більшу вагу завдяки розвиненішій системі скелетних м'язів. До того ж, індекс маси тіла не може застосовуватися по відношенню до дітей. Тому отримані величини хоч і показові, але до них слід відноситися, як до приблизних даних. Повнішу інформацію дають додаткові обчислення (наприклад, так звані індекси центрального ожиріння).

По зовнішнім джерелам

Додати коментар