Дієтичні продукти та страви

28.08.2011 Рубрики: Здорове харчування ,

Дієтичні продукти
Дієтичні продукти
Дієтичні продукти
Дієтичні продукти
Дієтичні продукти
Дієтичні продукти
Дієтичні продукти
Всі продукти харчування, які ми щодня споживаємо, відрізняються один від одного по хімічному складу, переварюваності і характеру дії на наш організм. Традиційно прийнято виділяти 4 головних категорії харчових продуктів: м'ясо, злаки і крупи, молочні продукти, овочі і фрукти. Продукт кожної групи можна охарактеризувати з точки зору його харчової, біологічної і енергетичної цінності. Але в природі не існує абсолютно корисних або абсолютно шкідливих продуктів харчування. Правильніше буде сказати, що є продукти, які шкідливі або корисні для кожного з нас індивідуально. Тому уважне відношення до свого раціону харчування грає надзвичайно важливу роль в житті кожної людини.

Дещо в стороні від інших продуктів харчування стоять дієтичні продукти та страви. Насправді провести чітку межу між звичайними і дієтичними продуктами дуже складно. Адже дуже часто класичні дієтичні продукти харчування (знежирений кефір, сир, сметана) споживаються сповна здоровими людьми. Але в той же час ці продукти рекомендуються для хворих цукровим діабетом, коли, дійсно, необхідні дієтичні страви з обмеженням тваринних жирів, холестерину і енергії. Так чим же дієтичне харчування відрізняється від звичайного?

Дієтичні продукти харчування - це спеціалізовані харчові продукти, призначені для організації профілактичного і лікувального харчування. Відповідно, дієтичне здорове харчування має на увазі під собою ретельно збалансовані продукти, воно засноване на натуральній і корисній для здоров'я їжі. Страви дієтичного харчування поєднують в собі максимально збалансований комплекс вітамінів, мінералів, білків, жирів та вуглеводів.
В цілому ряді випадків дієтичне харчування абсолютно незамінне, оскільки воно не лише сприяє оздоровленню організму, але і попереджає розвиток і загострення раніше перенесених захворювань. Наприклад, дієтичне харчування при панкреатиті є однією з обов'язкових умов успішного одужання.

Дієтичні продукти харчування можна умовно розділити на дві великі групи. Дієтичні продукти першої групи призначені для лікування і профілактики захворювань шлунково-кишкового тракту. Продукти першої групи повинні забезпечувати щадне харчування ( рисові, вівсяні, гречані каші - див. гречана дієта для схуднення ). Дієтичні продукти другої групи призначені для захворювань, викликаних порушенням обміну речовин (атеросклероз, цукровий діабет, ожиріння, ниркова недостатність та ін.). У цих продуктах вміст цукру, натрію хлориду, шкідливих жирів має бути мінімальним. Для зміцнення і оздоровлення організму слід збільшити вміст вітамінів, незамінних жирних кислот, лецитину, мінеральних солей і інших нормалізуючих обмінні процеси харчових речовин.

Дієтичне харчування грає найважливішу роль при оздоровленні організму. Аби досягнути такого природного оздоровлення, необхідно самим ретельним чином підійти до складання списку дієтичних продуктів. Дієтичні продукти харчування повинні забезпечувати організм збалансованим комплексом основних живильних речовин. В той же час дієтичне харчування не повинне скільки-небудь утрудняти обмінні процеси або сприяти накопиченню жирів і вуглеводів, забруднювати організм метаболітами.

Збалансоване дієтичне харчування - це перш за все споживання натуральних і здорових продуктів харчування. До загальнодоступних дієтичних продуктів можна віднести продукти рослинного походження - овочі і фрукти. У них міститься велика кількість вітамінів і мінеральних елементів, а також клітковина, яка сприяє очищенню організму від шлаків. Окрім цього, вони володіють і антиоксидантною дією, тобто нейтралізують вільні радикали, перешкоджаючи розвитку ракових пухлин.

Сухофрукти - чудові дієтичні продукти. Недаремно сучасні дієтологи вважають сухофрукти невід'ємною частиною правильного раціону. Сухофрукти є натуральним джерелом вітамінів, мікроелементів і життєвої енергії. Разом з горіхами, сухофрукти часто включають в склад різних дієт. У сухофруктах замість цукру містяться фруктоза і глюкоза, яка задовольняє потребу в солодкому і не приносить жодної шкоди. Саме тому сухофрукти дуже корисні для тих, хто хоче схуднути, оскільки добре нормалізують процеси обміну в організмі.

Різні зернові злаки (пшениця, жито, овес, рис, просо, ячмінь) вже давно є незамінними компонентами багатьох дієтичних страв. Особливими дієтичними властивостями володіють пророщені зерна пшениці. Пророщені зерна пшениці - практично ідеальний продукт для організації лікувального дієтичного харчування. До складу пшениці входять білки (12-15%) і вуглеводи (до 70-75%). Відомо, що жоден інший злак не містить в собі такого вигідного поєднання двох харчових початків.

Пророщена пшениця відмінно засвоюється організмом. Вона містить велику кількість вітамінів груп В і Е, а також багата ферментами і мікроелементами. Завдяки вмісту великої кількості корисних речовин, пророщена пшениця володіє яскраво вираженою загальнозміцнюючою, протизапальною, судинорозширювальною і пом'якшувальною діями на організм. Для зміцнення і оздоровлення організму рекомендується вживати близько 3 порцій зернових продуктів в день. Безумовно, в список дієтичних продуктів слід віднести нежирні сорти м'яса і риби.

Наприклад, куряче м'ясо - ідеальна їжа для тих, хто хоче позбавитися як від хвороб, так і зайвих кілограмів. М'ясо і риба забезпечують організм незамінними амінокислотами, які використовуються організмом для росту, відновлення, зміцнення і вироблення різних гормонів, антитіл і ферментів. Риба легко засвоюється і відрізняється своїми дієтичними якостями. Жири риби складаються в основному з жирних поліненасичених кислот омега-3, що надають благотворну дію на організм. Ці кислоти знижують ризик виникнення сердцевих захворювань, а також уповільнюють процес старіння. Допоможуть організувати збалансоване дієтичне харчування і кисломолочні продукти.

Вони благотворно впливають на стан кишечника. Кисломолочні продукти з низьким вмістом жиру (кефір (див. у т.ч. кефірну дієту для схуднення) , ряжанка, кисле молоко, сир) завдяки молочній кислоті регулюють обмін речовин, стимулюють секрецію травних соків, запобігають запорам і болям в животі. Відомо, що ці продукти засвоюються швидше і легше, ніж молоко. Дієтичне лікувальне харчування буде неповним без вживання зелені, грибів, цитрусових та ін. натуральних продуктів.

Збалансоване дієтичне харчування дозволить здійснювати як дієву профілактику захворювань, так і лікування вже наявних хвороб. Не варто думати, що раз продукт призначений для дієтичного харчування, то це щось таке сурогатне, прісне і неапетитне. Дієтичні продукти - це перш за все натуральні, екологічно чисті продукти, кожен з яких багатий тим або іншим вітаміном або мінералом. А правильне співвідношення цих продуктів в раціоні якраз і забезпечує високий рівень енергії, хороше самопочуття і довголіття.@ed

Додати коментар